wtorek, 8 maja 2018

Światowy Dzień Ptaków Migrujących a kwestia bułgarska.


Pojutrze obchodzimy Światowy Dzień Ptaków Migrujących. 
Malkontenci zapytają: po co o tym pisać? Czasami dobrze jest oderwać się od biurek i popatrzeć na otaczający nas świat… zetknąć się z przyrodą, tak dla higieny psychicznej. Święto to ma podnieść poziom świadomości społeczeństwa o potrzebie ochrony migrujących ptaków oraz ich naturalnych siedlisk i zagrożeniach jakie napotykają w czasie swoich wędrówek.
Prawie 20% z 10 tysięcy gatunków ptaków występujących na naszej planecie to gatunki migrujące! Na przykład lubiane przez Polaków bociany… Konwencja Bońska, która ratyfikowała Polska, zobowiązuje m.in. do zapewnienia bezpieczeństwa ptakom migrującym. Co z tego? W wielu państwach np. we Włoszech, „ sportem narodowym” jest strzelanie do ptaków wędrownych!
Z tej okazji kilka zdań o wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczącym Bułgarii.
W 2015 roku pisałem o wyroku w sprawie C – 141/14 (Komisja Europejska v. Republika Bułgarii), który dotyczył planowanych inwestycji z zakresu energetyki wiatrowej, jakie miały powstać w tzw. „wąskim gardle” obszarów nadmorskich, gdzie przebiegała trasa przelotu kilku chronionych gatunków ptaków. Bułgaria przegrała wtedy przed Trybunałem…
Tym razem oberwało się Bułgarii za brak klasyfikacji masywu górskiego Riła jako obszaru specjalnej ochrony (OSO) w rozumieniu dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/147/WE z dnia 30 listopada 2009 roku w sprawie ochrony dzikiego ptactwa (tzw. dyrektywy ptasiej)  przez to, że nie wyznaczyła całości ostoi ptaków obejmującej ww. masyw górski. Bułgaria próbowała się bronić, zarzucając Komisji Europejskiej, że brak jest niekwestionowanych danych naukowych wykazujących konieczność sklasyfikowania całości obszaru jako OSO i że dane, na których opiera się skarga Komisji, nie są wiarygodne ani zaktualizowane. Trybunał Sprawiedliwości UE przyznał jednak rację Komisji… Stąd wyrok z dnia 26 kwietnia 2018 roku (sprawa C – 97/17 Komisja Europejska v. Republika Bułgarii). 
Nie żebym upatrzył sobie Bułgarię, o co to, to nie! Większość państw członkowskich UE ma na swoim koncie podobne „grzechy”…

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz