piątek, 8 czerwca 2018

Światowy Dzień Oceanów a sprawa polska (i bałtycka). Prawo na rzecz ochrony mórz.


Dziś obchodzimy Światowy Dzień Oceanów. Święto ustanowił rząd Kanady w 1992 roku, natomiast ONZ uznało je w 2009 roku. Jest to okazja do podejmowania działań mających na celu ochronę dzikiej przyrody i zagrożonych siedlisk w morzach i oceanach. Takim zagrożeniem jest m.in. rabunkowe rybołówstwo czy ogromna ilość odpadów trafiających do mórz i oceanów. Mikrocząsteczki plastiku trafiają do naszych organizmów m.in. wraz ze spożywanymi rybami – jakie są skutki zdrowotne – nie wiadomo…
Każdy z nas chciałby wypoczywać na czystej plaży i kąpać się w morzu bez obaw o swoje zdrowie (jak w Chorwacji – najczystsze plaże w Europie!). Ponieważ sam wybieram się nad Bałtyk, jestem tym żywotnie zainteresowany! Szczęśliwie złożyło się, że poszczególne instytucje zadziałały w zakresie ochrony mórz…

Nowa dyrektywa ograniczy ilość plastiku w morzach (miejmy nadzieję)…
Komisja Europejska, w ramach tworzenia (w bólach...) gospodarki cyrkulacyjnej (surowcami i odpadami) postanowiła zająć się ochroną wód morskich. Tworzywa sztuczne stanowią 85% wszystkich odpadów morskich (w Europie 70%)!!! Dlatego też powstał projekt dyrektywy o ograniczeniu wpływy niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. Takie produkty jak  plastikowe patyczki kosmetyczne, sztućce, talerze, słomki, mieszadełka do napojów i patyczki do balonów mają stopniowo znikać z europejskiego rynku! Producenci będą musieli pokrywać część kosztów gospodarowania odpadami, a państwa członkowskie zapewnią osiągniecie do 2025 roku zbierania plastikowych butelek na poziomie 90% (za pomocą systemów kaucji), co uważam za świetny pomysł. Dodatkowo, państwa członkowskie będą prowadzić kampanie informacyjne na temat szkodliwości tworzyw sztucznych.
Ograniczenia dotkną też narzędzia połowowe, które stanowią aż 27 %wszystkich odpadów plażowych (wspomniałem na początku o rybołówstwie, które przyczynia się do śmierci innych organizmów morskich „przy okazji” łowienia ryb).
Jakie będą efekty środowiskowe nowej dyrektywy, przekonamy się dość szybko, tym bardziej, że wprowadzenie opłat za torby foliowe w Polsce mocno ograniczyło ich zużycie, jak przyznają producenci i właściciele sieci handlowych! Komisja chwali się, że nowa dyrektywa pozwoli zapobiec emisji 3,4 mln ton ekwiwalentu dwutlenku węgla, zapobiec szkodom w środowisku, których koszt stanowiłby do 2030 roku równowartość 22 mld euro i zaoszczędzić 6,5 mld euro w wydatkach konsumenckich...

NSA po stronie podatnika – ochrona brzegów morskich z zerową stawką VAT!
Pisałem o tym w grudniu 2017 roku. Dziś o zakończeniu „epopei podatkowej”.
Wczorajszy wyrok NSA (sygn. akt I FSK 1857/16)zakończył kilkuletnią batalię podatnika z fiskusem. Z pewnością pomocna była uchwała siedmiu sędziów NSA, wydana 11 grudnia 2017 roku (sygn. akt I FPS 2/17). Organy podatkowe uważały, że pojęcie „środowisko morskie" nie dotyczy robót wykonywanych na lądzie, nawet tam, gdzie styka się z morzem. Sąd był innego zdania. Bardzo dobrze – działania polegające na ochronie środowiska, powinny być zwolnione (o ile to możliwe) z opodatkowania, gdyż są wykonywane w interesie ogółu społeczeństwa!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz