piątek, 1 czerwca 2018

Oszczędzamy energię… dla naszych dzieci! Nowe regulacje wspólnotowe w dziedzinie efektywności energetycznej. Europejski Tydzień Zrównoważonej Energii.


Wszystkie dzieci nasze są! Tak kiedyś śpiewała Majka Jeżowska… Z okazji Dnia Dziecka warto zastanowić się nad przyszłością kolejnych pokoleń., zwłaszcza, że konsumujemy coraz więcej energii, a jej źródeł raczej ubywa niż przybywa… Warto uczyć już najmłodszych, żeby (w miarę możliwości) oszczędzali energię – wystarczą najprostsze zasady, takie jak dokładne zamykanie lodówki czy gaszenie niepotrzebnych świateł.
Nie są to bynajmniej jakieś pseudofilozoficzne wywody – Międzynarodowa Agencja Energii alarmuje, że światowe zapotrzebowanie na energię zużywaną przez klimatyzację do 2050 roku wzrośnie ponad trzykrotnie. Liczba klimatyzatorów może osiągnąć pułap 5,6 mld w 2050 roku (z 1,6 mld obecnie używanych). Największe zapotrzebowanie jest w USA (nic zaskakującego), Japonii i Chinach. Co prawda istnieje alternatywa w postaci nocnej wentylacji i tzw. klimatyzerów… póki co, musimy dbać o oszczędność energii wykorzystywanej przez nasze urządzenia domowe.
W Polsce obowiązuje obecnie ustawa o informowaniu o zużyciu energii przez produkty wykorzystujące energię oraz o kontroli realizacji programu znakowania urządzeń biurowych z dnia 14 września 2012 roku. Każdy z nas ma z nią do czynienia, choć nie każdy o tym wie!!! Efektem działania ustawy są kolorowe etykiety na lodówkach, pralkach i innych urządzeniach elektrycznych, które informują nas o zużyciu energii i wytwarzanym hałasie. Tyle, że dla przeciętnego konsumenta i tak najważniejsza jest cena!
Tak się złożyło, że niedawno Ministerstwo Energii skierowało do konsultacji projekt zmiany ustawy o informowaniu o zużyciu energii przez produkty. Stało się tak, gdyż od dnia 1 sierpnia 2017 roku (tak, to nie pomyłka!) obowiązuje bezpośrednio rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2017/1369 z dnia 4 lipca 2017 roku ustanawiające ramy etykietowania energetycznego i uchylające dyrektywę 2010/30/UE. Lepiej późno niż wcale (dostosować ustawę do prawa UE !!!)… Nowe etykiety energetyczne w skali od A do G zaczną obowiązywać w 2020 roku. Nie będzie już kategorii z „plusami” (np. A+++). Powstaną też unijne akty delegowane dla poszczególnych grup produktów (zmywarki czy telewizory). Do 2020 roku oba rodzaje oznaczeń będą stosowane równolegle (czy czeka nas kolorowy zawrót głowy?).
Ale nie łudźmy się, nie tylko o naklejki chodzi. Na przedsiębiorców zostaną nałożone dodatkowe obowiązki takie jak opracowanie dokumentacji technicznej produktu czy większa ilość informacji w reklamach tych produktów! Natomiast polska ustawa ma doprecyzować procedury kontroli, stosowanie środków za naruszenie przepisów rozporządzenia oraz system sankcji...
Parlament Europejski pracuje obecnie także nad zmianą przepisów w zakresie efektywności energetycznej budynków, ponieważ dziś 40% całej energii elektrycznej w UE jest zużywane do chłodzenia lub ogrzewania budynków!
Ponadto coś miłego, także dla dzieci: w maju i czerwcu w całej UE organizowane są Dni Energii, a w dniach 4 – 8 czerwca br. będzie obchodzony Europejski Tydzień Zrównoważonej Energii: https://eusew.eu/about-energy-days. Dni Energii może zorganizować praktyczne każdy, być może polskie szkoły zainteresują się tą inicjatywą? 
Na koniec pozostaje życzyć wszystkim dzieciom wszystkiego najlepszego, żeby nigdy nie zabrakło im energii, tej witalnej i tej elektrycznej;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz