wtorek, 23 czerwca 2020

Ponowne wykorzystanie wody - nowe unijne rozporządzenie i co z niego wynika...


Kolejny akt prawny, który w zamyśle ma pomóc europejskim (i polskim!) zasobom wody pitnej. Jest już Ramowa Dyrektywa Wodna, jest też tzw. dyrektywa ściekowa. I co z tego? Jeśli nie zaczniemy na serio szanować zasobów wodnych, to naprawdę skończy się to źle dla nas wszystkich.
Doniesienia medialne z ostatnich miesięcy pokazują jak źle jest z polskimi zasobami: albo susza i coraz droższe owoce/warzywa albo podtopienia jak w ostatni weekend… Zaniedbania ciągnące się od 1945 roku…
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/741 z dnia 25 maja 2020 roku w sprawie minimalnych wymogów dotyczących ponownego wykorzystania wody ma  na celu wykorzystanie odzyskanej wody dla celów rolnictwa ( w krajach śródziemnomorskich większość wody jest wykorzystywana na cele upraw…). Założenie jest takie, że im więcej wody odzyskamy, tym mniej wody pobierzemy ze środowiska (np.  z rzek i jezior).
Rozporządzenie wprowadza szereg obowiązków dla oczyszczalni ścieków. Problem w tym, że np. w Polsce brakuje takich instalacji, tak więc ambitne założenia unijnych urzędników mogą spalić na panewce.
A czym jest „odzyskana woda”? To oczyszczone ścieki komunalne, które mają być poddawane dalszej obróbce w zakładach oczyszczania wody! Oczywiście jakość wody ma być rygorystycznie kontrolowana… zobaczymy. 
              Sam pomysł nie jest złyjuż od dawna mówi się o potrzebie wykorzystania tzw. „szarej wody” na potrzeby gospodarstw, dlaczego więc nie wykorzystać oczyszczonych ścieków w rolnictwie?
Rozporządzenie wejdzie w życie 25 czerwca 2020 roku i będzie stosowane od 26 czerwca 2023 roku. Tak więc mamy trochę czasu na dostosowanie naszych oczyszczalni.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz