środa, 8 kwietnia 2015

Energia z pływów morskich. Australijski projekt ma widoki na przyszłość?


            Australijczycy uruchomili w lutym br. pierwszą na świecie komercyjną elektrownię pływową (wcześniej budowano jedynie instalacje służące celom badawczym). Szczegóły można znaleźć tutaj: http://rt.com/news/233491-wave-energy-station-australia/
Nad podobnymi pomysłami zastanawiają się m.in. w RPA (warunki w okolicach Przylądka Dobrej Nadziei wydają się być perspektywiczne…) oraz Wielka Brytania (26 projektów o łącznej docelowej mocy 2800 MW). Pomysł ciekawy, ale czy nie zagrozi rybom i ssakom morskim? Trudno powiedzieć.
Obecnie wiele państw pracuje nad stosownym ustawodawstwem w tym zakresie (głównie pod kątem ochrony środowiska morskiego i określenia zasad dzierżawy dna morskiego. Przepisy prawa energetycznego w UE i w krajach trzecich dopuszczają możliwość czerpania energii z fali morskich. Nasze prawo również przewiduje możliwość uzyskiwania energii z pływów morskich. Zgodnie z treścią art. 3 pkt 20 ustawy z dnia 11 kwietnia 1997 roku – Prawo energetyczne, odnawialne źródło energii to źródło wykorzystujące w procesie przetwarzania energię m.in. fal, prądów i pływów morskich.
Pytanie tylko, czy Bałtyk sprzyja takim przedsięwzięciom? Wydaje się, że raczej nie… Poza tym trzeba mieć na względzie, że polskie ustawodawstwo dotyczące ochrony środowiska morskiego jest dość restrykcyjne.

1 komentarz:

  1. W ustawie – Prawo energetyczne została zawarta jedynie definicja odnawialnego źródła energii, brak natomiast definicji energii ze źródeł odnawialnych. Podobnie zresztą w ustawie z dnia 20 lutego 2015 roku o odnawialnych źródłach energii (ustawie OZE).
    Na szczęście uczyniła to Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA). Otóż, odnawialna energia jest tą ilością energii, jaką pozyskuje się w naturalnych procesach przyrodniczych stale odnawialnych.
    Warto zwrócić uwagę na to, iż ustawa OZE, która wejdzie w życie w dniu 4 maja br., w art. 2 pkt 22 definiuje odnawialne źródło energii jako odnawialne, niekopalne źródła energii obejmujące energię wiatru, energię promieniowania słonecznego, energię aerotermalną, energię geotermalną, energię hydrotermalną, hydroenergię, energię fal, prądów i pływów morskich, energię otrzymywaną z biomasy, biogazu, biogazu rolniczego oraz (nowość!) z biopłynów czyli ciekłych paliw dla celów energetycznych innych niż w transporcie, wytworzonych z biomasy lub ziaren zbóż pełnowartościowych.

    OdpowiedzUsuń