piątek, 10 lipca 2015

Podatek od paliw jądrowych? Czemu nie? Jeśli celem jest ochrona środowiska…



Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z dnia 4 czerwca 2015 roku (sprawa C – 5/14 Kernkraftwerke Lippe-Ems GmbH v. Hauptzollamt Osnabrück), dotyczący sporu pomiędzy operatorem elektrowni jądrowej w niemieckim Lingen a głównym urzędem celnym w Osnabrück powinien zainteresować każdego, kto poważnie  rozważa rozwój energetyki jądrowej w Polsce (nie tylko polityków!). W opisywanej sprawie przedmiotem sporu była niebagatelna kwota 154 milionów euro (!).
§ 5 Kernbrennstoffsteuergesetz (niemieckiej ustawy federalnej z dnia 8 grudnia 2010 roku w sprawie podatku od paliw jądrowych) przewiduje, że obowiązek podatkowy powstaje, gdy kaseta paliwowa lub poszczególne pręty paliwowe są po raz pierwszy umieszczane w reaktorze jądrowym i zostaje zainicjowana samopodtrzymująca reakcja łańcuchowa, a podmiotem zobowiązanym do zapłaty podatku jest operator elektrowni jądrowej.
Zgodnie z art. 14 ust.1 dyrektywy Rady 2003/96/WE z dnia 27 października 2003 roku w sprawie restrukturyzacji wspólnotowych przepisów ramowych dotyczących opodatkowania produktów energetycznych i energii elektryczne,  państwa członkowskie zwalniają od podatku produkty energetyczne i energię elektryczną wykorzystywaną do produkcji energii elektrycznej oraz energię elektryczną wykorzystywaną do utrzymania zdolności do produkcji energii elektrycznej. Państwa członkowskie mogą jednakże ze względów polityki ochrony środowiska poddać te produkty opodatkowaniu i to bez konieczności uwzględniania minimalnych poziomów opodatkowania ustanowionych w niniejszej dyrektywie.  
Z tego względu Trybunał uznał, że przepisy wspólnotowe należy interpretować w ten sposób, że nie sprzeciwia się on uregulowaniu krajowemu, takiemu jak będące przedmiotem sporu w postępowaniu głównym, które przewiduje nałożenie podatku od wykorzystania paliw jądrowych do przemysłowego wytwarzania energii elektrycznej.
Nie wiem dlaczego, ale mam przeczucie, ze nasz rodzimy fiskus chętnie skorzysta z okazji, gdy w Polsce powstanie pierwsza siłownia jądrowa. O ile powstanie…
Zresztą, funkcjonowanie elektrowni jądrowej jest na tyle obciążające dla środowiska, że nałożenie podatku (opłaty) będzie tak samo zasadne jak w przypadku emitowania gazów i pyłów przez konwencjonalne elektrownie!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz