sobota, 8 sierpnia 2015

Święto pszczół to także nasze święto! Chroniąc „zapylacze” chronimy siebie.



Jak co roku, dziś obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. I choć to one są najważniejszymi z owadów zapylających (ang. polllinators), które odpowiadają za 1/3 ludzkiej diety , to nie należy zapominać o trzmielach i motylach. W naszej strefie klimatycznej trzmiele zapylają około  400 gatunków roślin. Nie wszyscy wiedzą, że w Polsce żyje ponad 470 gatunków dzikich zapylaczy: www.pomagamypszczolom.pl/wielki-dzien-pszczol#gdzie-swietowac-wielki-dzien-pszczol.
Warzywa, owoce, bawełna, czy kawa to tylko niektóre produkty, które powstają dzięki zapylaniu przez pszczoły miodne oraz licznie występujące w Polsce owady dziko żyjące. Niestety, niemal połowa z występujących w Polsce gatunków pszczołowatych znajduje się na tzw. czerwonej liście i jest zagrożona wyginięciem. Najbardziej charakterystycznym negatywnym zjawiskiem jest zespół masowego ginięcia pszczoły miodnej (ang. Colony Collapse Disorder, skrót CCD), najprawdopodobniej wywołany przez pestycydy. Trzeba jednak pamiętać, że zapylaczom zagraża także emisja zanieczyszczeń przez przemysł i ruch drogowy oraz wypalanie traw.
Na szczęście widać „światełko w tunelu”: w kwietniu 2013 roku Komisja Europejska przegłosowała dwuletni zakaz stosowania trzech pestycydów z grupy neonikotynoidów.  Polskie prawo również zmieniono pod kątem lepszej ochrony pszczół: art. 120 ust. 1 ustawy z dnia 18 grudnia 2003 roku o ochronie roślin jasno stanowi, że środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu i stosowania w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy klasyfikuje się pod względem stwarzania przez nie zagrożeń dla zdrowia człowieka, pszczół i organizmów wodnych, zgodnie z przepisami o substancjach i preparatach chemicznych, w terminie 3 lat od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.
Z pozostałych dobrych wiadomości: koncern Monsanto utracił zezwolenie meksykańskiego ministra rolnictwa na uprawę zmodyfikowanej genetycznie soi, jako zagrażającej pszczołom, natomiast niemiecka organizacja ekologiczna Friends of the Earth Germany wygrała w sądzie sprawę o naruszenie dóbr osobistych spółki Bayer, produkującej pestycydy zawierające groźne dla zapylaczy neonikotynoidy…

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz