wtorek, 13 września 2016

Ulgi w podatku akcyzowym: premia dla dbających o środowisko na nowych zasadach.



W dniu dzisiejszym Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym. Nowelizacja autorstwa Ministra Finansów przewiduje, że zakłady energochłonne wykorzystujące wyroby węglowe do celów opałowych, jeśli nadal będą chciały korzystać ze zwolnienia od akcyzy, będą musiały posiadać systemy związane z ochroną środowiska lub zwiększaniem efektywności energetycznej 
              Podmioty, które nie są zakładami energochłonnymi, a mają systemy prowadzące do osiągania celów ochrony środowiska lub podwyższenia efektywności energetycznej – nie będą już mogły korzystać ze zwolnień od tego podatku. Niestety…
Obecnie z takich ulg korzysta około 300 podmiotów, po nowelizacji ich liczba może spaść o połowę. Zmiana wynika z konieczności zawężenia zakresu zwolnienia wyrobów węglowych z akcyzy.
Komisja Europejska wysunęła zarzut, iż rozwiązanie zawarte w art. 31a ustawy z dnia 6 grudnia 2008 roku o podatku akcyzowym wykracza poza regulację art. 17 dyrektywy Rady 2003/96/WE z dnia 27 października 2003 roku w sprawie restrukturyzacji wspólnotowych przepisów ramowych dotyczących opodatkowania produktów energetycznych i energii elektrycznej. Dotychczasowe ulgi mogłyby zostać uznane za niedozwoloną pomoc publiczną.
Zakłady energochłonne będą miały teraz dodatkową zachętę, aby chronić środowisko. Pozostałe podmioty już nie – co jest złą wiadomością, biorąc pod uwagę treść art. 283 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 roku – Prawo ochrony środowiska (Stawki podatków i innych danin publicznych powinny być różnicowane, z uwzględnieniem celów służących ochronie środowiska). Właśnie tak nadgorliwość eurokratów niweczy szlachetne założenia…  
               Znowelizowana ustawa powinna wejść w życie w dniu 1 stycznia 2017 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz