wtorek, 9 stycznia 2018

Nowości w prawie wodnym. Cz. 1: niespodzianki dla inwestorów.



Tak jak obiecywałem, wpis na temat nowego Prawa wodnego.
Nowości i niespodzianek (nie zawsze w pozytywnym tego słowa znaczeniu) jest sporo. Na samym początku warto zauważyć, że część przepisów to powtórzenie, ewentualnie przeredagowanie przepisów poprzedniej ustawy, zwykle po to, aby poprawić spójność i przejrzystość nowej ustawy, co i tak jest trudne ze względu na jej objętość…
Dziś kilka zdań na temat zmian istotnych dla tych, którzy muszą uzyskiwać pozwolenia wodnoprawne, jeżeli prowadzą działalność gospodarczą (ustawodawca posługuje się pojęciem zakładu…) lub zamierzają rozpocząć jakąś inwestycję budowlaną.
Zupełną nowością jest instytucja przyrzeczenia wydania pozwolenia wodnoprawnego (art. 412 ustawy z dnia 20 lipca 2017 roku Prawo wodne, dalej jako p.w.). Zakład zamierzający prowadzić działalność wymagającą pozwolenia wodnoprawnego może się ubiegać o przyrzeczenie wydania pozwolenia. W tym miejscu trzeba wyjaśnić pojęcie zakładu – nie jest to bynajmniej zakład w rozumieniu ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 roku – Prawo ochrony środowiska (jedna lub kilka instalacji). Pojęcie to, w nowej ustawie jest znacznie szersze – art. 16 pkt 73 p.w. wskazuje na podmioty korzystające z wód w ramach usług wodnych, wykonujące urządzenia wodne lub wykonujące inne działania wymagające zgody wodnoprawnej, a więc również przedsięwzięcia budowlane.
Takiego przyrzeczenia może udzielić, w drodze decyzji, organ właściwy w sprawie zgód wodnoprawnych, przy czym stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące wydawania pozwoleń wodnoprawnych. Okres ważności przyrzeczenia wynosi co najmniej rok, a w tym okresie właściwy organ nie może odmówić wydania pozwolenia wodnoprawnego, chyba że zachodzą przesłanki, o których mowa w art. 399 p.w (np. narusza wymagania ochrony zdrowia ludzi, środowiska, ochrony przyrody i dóbr kultury wpisanych do rejestru zabytków).
Przyrzeczenie (promesa) wydania decyzji administracyjnej to swego rodzaju zobowiązanie organu administracji do wydania pozytywnej decyzji pod warunkiem spełnienia określonych warunków przez osobę ubiegającą się o jej wydanie, jak stwierdził Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 28 września 1991 roku (sygn. akt  III CZP 33/90), podobny pogląd reprezentują przedstawiciele nauk prawnych! Uzyskanie przyrzeczenia stwarza dla inwestora stan swego rodzaju stabilności i pozwala podjąć działania przygotowawcze w ramach planowanej inwestycji. Przykładem takiego przyrzeczenia może być promesa zaszeregowania obiektu hotelarskiego do odpowiedniego rodzaju i kategorii (przedsiębiorca może zająć się w międzyczasie promocją hotelu, zanim uzyska właściwe zezwolenie…).
Kolejną nowością jest brak pozwolenia na wspólne korzystanie z wód – art. 130 poprzedniej ustawy z dnia 18 lipca 2001 roku – Prawo wodne, przewidywał możliwość wystąpienia z wnioskiem o pozwolenie przez kilka podmiotów, przy czym wskazywały jeden z nich jako zakład główny. W nowym p.w. brak obecnie odpowiednika tego przepisu, co ciekawe brak również odniesienia w uzasadnieniu do projektu ustawy (!). Najwidoczniej ustawodawca chciał, aby każdy indywidualnie występował o pozwolenie…
Nowością jest również drobna zmiana dotycząca przejścia pozwolenia wodnoprawnego na następcę prawnego (np. na spółkę przejmującą podmiot). Następca prawny przejmował prawa i obowiązki wynikające z pozwolenia, aczkolwiek  art. 134 uchylonej ustawy z 2001 roku odsyłał w dwóch przypadkach do przepisów ustawy – Prawo ochrony środowiska (donośnie konieczności zmiany oznaczenia prowadzącego instalację). Obecnie, art. 411 p.w. stanowi, że następca prawny zakładu, który uzyskał pozwolenie wodnoprawne, przejmuje prawa i obowiązki wynikające z tego pozwolenia, natomiast właściwy organ potwierdza, w drodze decyzji wydawanej na wniosek następcy prawnego, przejęcie przez tego następcę prawnego praw i obowiązków wynikających z tego pozwolenia.
Praktyka dnia codziennego pokaże, jak funkcjonują nowe rozwiązania prawne. Natomiast w najbliższym czasie postaram się przybliżyć kolejne rozwiązania zawarte w nowym Prawie wodnym…

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz