środa, 17 stycznia 2018

Ochrona zwierząt – Norwegia wprowadza całkowity zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Kiedy zakaz w Polsce? Prawo ekologiczne porównawcze cz. 24.



Wczoraj obchodziliśmy Światowy Dzień Ochrony Zwierząt. Wspominam o tym przy okazji dobrej wiadomości, jaka napłynęła z mroźnej północy: Norwegia wprowadziła całkowity zakaz hodowli zwierząt na potrzeby pozyskiwania futer. Stało się tak po ulicznych protestach z 2016 roku i ujawnieniu przez organizację PETA skandalicznych warunkach panujących na norweskich fermach zwierząt futerkowych.
Do tej pory w Norwegii zabijano ponad 800 tys. zwierząt futerkowych rocznie. Cóż, w Polsce zabija się ich ponad 8 mln! Jednak zakaz hodowli zwierząt futerkowych w Polsce (jak wykazała kilka lat temu NIK, działalność ta jest uciążliwa dla okolicznych mieszkańców i środowiska) jest coraz bliżej!
Pod tym linkiem znajduje się poselski projekt ustawy o zmianie  ustawy o ochronie zwierząt oraz niektórych innych ustaw (autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości):  http://orka.sejm.gov.pl/Druki8ka.nsf/Projekty/8-020-751-2017/$file/8-020-751-2017.pdf. Projekt ustawy, oprócz zakazu hodowli zwierząt w celu pozyskiwania z nich futer (z wyjątkiem królików) przewiduje m.in. zakaz stosowania łańcuchów dla psów, które mają być trzymane w kojcach, obowiązek oznakowania psów, utworzenie centralnego rejestru zwierząt oznakowanych, zakaz prowadzenia występów cyrkowych z udziałem zwierząt, zaostrzenie kar za znęcanie się nad zwierzętami, a także rozszerza katalog zachowań uznawanych za znęcanie się nad zwierzętami.
Projekt ten należy ocenić jako bardzo dobry, aczkolwiek pewnym jego mankamentem jest pozostawienie rozwiązań umożliwiających ubój rytualny, który należy uznać za formę okrutnego traktowania zwierząt.
Drugim zapisem, który może wzbudzić kontrowersje (zwłaszcza w wielkich miastach!) jest uznanie za przejaw znęcania się nad zwierzętami montowania na elementach budynków urządzeń mogących powodować zranienie lub okaleczenie ptaków, w szczególności kolców lub drutów. Tak się składa, że w Polsce od wielu lat montuje się kolce nad gzymsach i parapetach, aby chronić budynki (zwłaszcza te zabytkowe!) przed odchodami gołębi, które to odchody, oprócz niszczenia elewacji, przenoszą groźne pasożyty.
Ale poczekajmy na ostateczny kształt ww. nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, która od dłuższego czasu jest przedmiotem ataku przedsiębiorców z branży futrzarskiej, prowadzących intensywny lobbing...
Zakaz hodowli zwierząt futerkowych wprowadzili niedawno Czesi, Wielka Brytania ponad 10 lat temu. Coraz więcej państw członkowskich UE dołącza do tego grona…

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz