wtorek, 17 lipca 2018

Wakacje w czystym środowisku – jakość wody w europejskich i polskich kąpieliskach.


Są wakacje, to i wakacyjny temat, z prawem wodnym w tle…
Jak kąpać się w morzu/rzece/jeziorze to tylko w czystym! Wydawałoby się to oczywiste, nieprawdaż? Jednak stan wód w Europie (w tym również w Polsce) pozostawia wiele do życzenia.
Najnowszy raport EEA (Europejskiej Agencji Środowiska) nie pozostawia wątpliwości – zarówno państwa „starej” jak i „nowej” UE mają jeszcze sporo pracy do wykonania. Wszystko opisano w raporcie: https://www.eea.europa.eu/publications/state-of-water/. Szczególną uwagę zwraca mapa na stronie 26. Wynika z niej, że największy problem z czystością wód mają... Niemcy! Zaraz po nich Wielka Brytania, Francja, Polska i Szwecja. Najlepiej jest w Finlandii. Ogólny wynik dla Europy jest słaby (!) – zaledwie 38% wód powierzchniowych znajduje się w dobrym stanie chemicznym, a najczęstszym zanieczyszczeniem występującym w UE jest skażenie wód rtęcią (choroba Minamata!), co jest szczególnie niepokojące.
Tyle o wodzie pitnej. Co z wodą przeznaczoną do szeroko rozumianej rekreacji?
Okazuje się, że tutaj jest o wiele lepiej – w ubiegłym roku aż 96% kąpielisk europejskich spełniło minimalne wymagania określone w dyrektywie 2006/7/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 lutego 2006 roku dotyczącej zarządzania jakością wody w kąpieliskach i uchylającej dyrektywę 76/160/EWG. 85% kąpielisk uzyskało ocenę „doskonała”! Najlepsze kąpieliska w 2017 roku znajdowały się w Luksemburgu, na Malcie i Cyprze, w Grecji, Austrii i Chorwacji ponad 90% „doskonałych”, przy średniej europejskiej 85% i wyniku Polski – 66,8% (chodzi zarówno o kąpieliska śródlądowe i nadmorskie!). Od dawna wiadomo, że najczystsze plaże posiada Chorwacja (stąd tak wielu naszych rodaków tam podróżuje)…Najgorsze kąpieliska znajdowały się we Włoszech i we Francji… 
              Trzeba jednak pamiętać, że dla wód pitnych stosuje się inne, ostrzejsze wymogi, niż dla wód przeznaczonych do kąpieli... Stąd różnice w wynikach raportów!
Więcej informacji tutaj: https://www.eea.europa.eu/publications/european-bathing-water-quality-in-2017. Opublikowano też osobny raport poświęcony Polsce: https://www.eea.europa.eu/themes/water/europes-seas-and-coasts/assessments/state-of-bathing-water/country-reports-2017-bathing-season/poland-2017-bathing-water-report/view. W ciągu ostatnich trzech lat poziom wód „doskonałych „wzrósł” z 55,7% do 66,8 %! Nie jest źle, ale mamy co poprawiać…
Korzystając z okazji chciałbym podzielić się pewną informacją: Główny Inspektor Sanitarny utworzył specjalny serwis internetowy poświęcony kąpieliskom. Pod adresem: https://sk.gis.gov.pl/index.php/strona/content/7 można znaleźć m.in. mapę z wykazem kąpielisk i ich stanem. Świetne narzędzie! Więcej takich inicjatyw w administracji publicznej!
Warto pamiętać, że nowe Prawo wodne wprowadziło wiele istotnych zmian w zakresie kąpielisk/miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli. Jeden z niewielu plusów ustawy z dnia 20 lipca 2017 roku – Prawo wodne…

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz