sobota, 2 stycznia 2016

Nowy Rok – nowe regulacje!


Wszystkiego dobrego w Nowym Roku!
 Zeszły rok był bardzo owocny jeśli chodzi o nowe przepisy z zakresu ochrony środowiska.
By tylko wspomnieć nowelizację ustawy o ochronie przyrody (nowe, mniej dotkliwe opłaty i kary za usuwanie drzew i krzewów), nowelizację ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji, nową ustawę o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, która weszła w życie w dniu 1 stycznia 2016 roku, czy odroczenie (o pół roku) wejścia w życie przepisów ustawy o odnawialnych źródłach energii wprowadzających system aukcyjny do zakupu energii elektrycznej z instalacji OZE (jeszcze przez 6 miesięcy można otrzymywać tzw. zielone certyfikaty).
Powstaje pytanie, czy część nowych przepisów, uchwalonych jeszcze przez poprzednią ekipę rządzącą nie jest „rzutem na taśmę” jak niesławne powołanie 5 sędziów Trybunału Konstytucyjnego w czerwcu ub. roku. Cóż, po owocach ich poznacie…
          Wraz ze zmianą władzy pojawiają się nadzieje na pozytywne zmiany, dotyczące sytuacji zarówno „przeciętnego Kowalskiego” jak i przedsiębiorcy. Wśród najważniejszych spraw należy wymienić nowelizację (a najlepiej stworzenie nowej ustawy) prawa wodnego (kwestie ochrony przeciwpowodziowej i ułatwienia w zakresie uzyskiwania pozwoleń wodnoprawnych), nowelizację prawa łowieckiego (uregulowanie kwestii szacowania odszkodowań, zasad polowania na gruntach należących do osób trzecich, a być może powrót do przedwojennych zasad ochrony własności (?): http://www.rp.pl/Nieruchomosci/312319978-Obwod-lowiecki-bedzie-tworzony-na-zasadach-podobnych-do-planu-zagospodarowania.html?template=restricted, niezwykle bulwersującej sprawy uczestnictwa dzieci w polowaniach: http://polowanianiedladzieci.pl/; niestety, poprzedni Prezydent RP, z wiadomych dla wszystkich względów, nie był zainteresowany tą sprawą...), mniejszą „biurokrację” w dziedzinie gospodarki odpadami i opakowaniami (uproszczenie systemu sprawozdawczości), szybszy rozwój żeglugi śródlądowej: http://wgospodarce.pl/informacje/22178-szlak-wodny-od-gdanska-do-morza-czarnego-potrzeba-tylko-12-miliardow-euro, na co wskazuje chociażby utworzenie w strykturach nowego rządu Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej: http://www.rynekinfrastruktury.pl/wiadomosci/ministerstwo-gospodarki-morskiej-i-zeglugi-wznawia-dzialalnosc-51764.html. 
Jak wynika z wypowiedzi nowego („starego”) Ministra Środowiska, jednym z priorytetów będzie bioróżnorodność i ochrona lasów. Słusznie, trzeba chronić „zielone złoto”  (jak nazywają lasy Finowie)!
Bardzo dużym wyzwaniem będzie przejście od tzw. gospodarki linearnej („produkcja zużycie – wyrzucenie”) do gospodarki o obiegu zamkniętym (czyli tzw. gospodarki cyrkulacyjnej), gdzie odpady są surowcem. Priorytetem UE będzie „zamknięcie obiegu” cyklu życia produktów dzięki zwiększeniu recyklingu i ponownego użycia.
Najważniejszym celem będzie ochrona powietrza. Tak naprawdę, to nie ochrona klimatu, tylko ochrona powietrza przed zanieczyszczeniami powinna być priorytetem! Mamy sporo do nadrobienia. Są już pierwsze „jaskółki: nowa dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 2015/2193 z dnia 25 listopada 2015 roku w sprawie ograniczenia emisji niektórych zanieczyszczeń do powietrza ze średnich obiektów energetycznego spalania, dotycząca zanieczyszczeń dwutlenkiem siarki, tlenkami azotu i pyłu pochodzących z małych i średnich ciepłowni; zmiana przepisów ustawy Prawo ochrony środowiska, pozwalająca na uchwalanie tzw. przepisów antysmogowych; nowe paliwo dla gospodarstw domowych (http://www.dziennikpolski24.pl/artykul/9235485,blekitny-wegiel-nowy-sposob-na-malopolski-smog,id,t.html) i wreszcie, przymuszenie niezwykle opornych samorządów gmin do znacznie lepszej ochrony powietrza (http://krakow.wyborcza.pl/krakow/1,44425,19253586,krakow-bez-oplaty-klimatycznej-rabka-podnosi-oplate-uzdrowiskowa.html#). Inna sprawa, że Komisja Europejska wniosła w grudniu ubiegłego roku pozew do Trybunału Sprawiedliwości UE przeciwko Polsce i innym państwom członkowskim!
Cytując słowa popularnej piosenki, „będzie się działo, będzie zabawa”. Oby z korzyścią dla nas wszystkich!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz