sobota, 21 września 2013

Mit nr 3: Odpowiedzialność administracyjna wyklucza odpowiedzialność karną (i na odwrót)!




Często można spotkać się z takim poglądem, szczególnie na gruncie przepisów o ochronie środowiska. Przykłady? Proszę bardzo!
Naruszając przepisy o ochronie środowiska, oprócz kary/opłaty administracyjnej, można liczyć na „bliskie spotkanie trzeciego stopnia” z prokuratorem, czego dowodem są orzeczenia NSA, które zapadały w sprawach związanych z ochroną środowiska, przykładowo wyrok NSA z dnia 6 lipca 2012 roku (sygn. akt II OSK 451/11), który dotyczył nielegalnego przywozu odpadów z zagranicy, czy też wyrok NSA z dnia 21 lutego 2006 roku (sygn. akt II OSK 339/05) dotyczący odpowiedzialności za przekroczenie norm hałasu.
Zdaniem NSA, w opisanych wyżej przypadkach nie doszło do naruszenia zasady proporcjonalności w świetle art. 31 ust. 3 Konstytucji RP ani zakazu podwójnego karania za popełnienie tego samego czynu, a więc brak naruszenia zasady ne bis in idem!
Co więcej, art. 8 § 1 k.p.k. wyraźnie wskazuje, że sąd karny, rozstrzygający sprawę, nie jest związany rozstrzygnięciem innego sądu czy organu… Oczywiście działa to także w drugą stronę – uprzednie skazanie prawomocnym wyrokiem sądu nie wyklucza nałożenia administracyjnej kary pieniężnej…

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz