piątek, 12 lipca 2013

Ustawa śmieciowa… do kosza?



Kilka ciekawych linków do artykułów prasowych z ostatniego tygodnia, ukazujących „jakość” znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, a także oryginalną „wykładnię” (chyba prawotwórczą?) dokonywana przez niektórych urzędników:
Tymczasem w Niemczech trwają dyskusje na temat celowości segregacji odpadów: http://www.dw.de/sortowanie-odpad%C3%B3w-zbyteczne-ale-lukratywne/a-15670465

 Kolejny odcinek telenoweli pt. "Rewolucja śmieciowa" to pierwsza decyzja Prezesa UOKIK w związku z nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Spółka Chemeko-System została ukarana karą pieniężną w wysokości prawie 400 tys. złotych za nadużycie pozycji dominującej na rynku przetwarzania i składowania odpadów. Wrocławska spółka wygrała przetarg na przetwarzanie i składowanie odpadów w województwie dolnośląskim, ponieważ jako jedyna posiada instalację przetwarzania odpadów komunalnych w tym regionie.
Jak poinformował UOKiK, od 1 stycznia br. spółka podniosła ceny o ok. 115%, podczas gdy ceny stosowane przez podobne podmioty w innych województwach są średnio o 40% niższe. UOKiK uznał pozycję spółki za monopolistyczną, a nadmiernie wygórowane ceny za nadużycie pozycji dominującej w rozumieniu ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Dlatego organ nałożył na spółkę karę pieniężną i nakazał natychmiastowe zaprzestanie stosowania niedozwolonej praktyki.
Jest to pierwsza decyzja UOKiK od momentu wejścia w życie nowych przepisów dotyczących gospodarowania odpadami, nakładających na władze samorządowe obowiązek organizowania przetargów na odbieranie i przetwarzanie odpadów i zawarcia umów z wybranymi wykonawcami przed 1 lipca 2013 roku.
UOKiK od samego początku krytykował nowe przepisy i wskazywał, że zastąpią one efektywną konkurencję monopolem, co w efekcie doprowadzi do podniesienia wysokości opłat za odbiór i wywóz odpadów. Uwagi te znalazły się w raporcie z lutego 2012 roku: http://uokik.gov.pl/analizy_rynku2.php#f1614. Zostały jednak zlekceważone…
 UOKiK podał informację że obecnie prowadzi 27 podobnych postępowań, w których bada, czy w innych miastach doszło do naruszenia przepisów antymonopolowych. Decyzja Prezesa UOKiK nie jest ostateczna, ukarana spółka może się od niej odwołać do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz