czwartek, 1 września 2016

Woda wciąż marnowana!



Ostatnimi czasy pojawiło się wiele informacji na temat nowelizacji ustawy – Prawo wodne (ochrona przed zanieczyszczeniami), a także potrzebnych zmian w polskim sektorze wodociągowo – kanalizacyjnym (konieczność powołania krajowego regulatora cen wody).
Mało kto zwraca uwagę na inny problem, jakim są straty wody przesyłanej wodociągami. Najnowszy raport OECD „Zarządzanie wodą w miastach” wskazuje na jego skalę.
Badaniem objęto 48 miast na całym świecie. Wyniki są porażające – niesprawne, źle zarządzane instalacje przyczyniają się do dużych strat ekonomicznych i środowiskowych (preambuła ramowej dyrektywy wodnej UE wskazuje, że woda nie jest produktem handlowym takim jak każdy inny, ale raczej dziedzictwem, które musi być chronione, bronione i traktowane jako takie!). Dla przykładu: w stolicy Meksyku straty wynoszą aż 44% przesyłanej wody (sic!), w Neapolu i Glasgow 37%, w Montrealu 33%, w Sztokholmie 19%, a w Krakowie (jedynym badanym polskim mieście) „zaledwie” 14%. Nieźle, choć daleko nam do Amsterdamu, gdzie tracą tylko 4% wody z wodociągów… (inna sprawa, że holenderska gospodarka wodna jest lata świetlne przed naszą).
NIK wskazał (przy okazji publikacji wyników kontroli), że obciążenie budżetów domowych konsumentów kosztami dostarczania wody i odprowadzania ścieków w Polsce należy do najwyższych w  UE, osiągając obecnie poziom, powyżej którego zostanie naruszona unijna zasada dostępności cenowej usług!
Niestety podwyżki cen wody nie przekładają się na wyższą sprawność polskich sieci wodociągowo – kanalizacyjnej, o czym każdy z nas przekonuje się codziennie ….

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz