środa, 5 kwietnia 2017

Ustawa o elektromobilności już wkrótce?



Ministerstwo Energii (ME) zapowiedziało, że od początku 2018 roku wejdzie w życie ustawa o elektromobilności. Trwają prace nad projektem ww. ustawy, a tymczasem w dniu 16 marca 2017 roku Rada Ministrów przyjęła Plan Rozwoju Elektromobilności: http://www.me.gov.pl/files/upload/27052/Plan%20Rozwoju%20Elektromobilno%C5%9Bc%20RM.pdf.
Odnośnie ustawy, będą dwie grupy przepisów: dotyczące samochodów i dotyczące autobusów. Ponadto zapowiedziano zachęty dla użytkowników, jak bezpłatne parkowanie w centrum i korzystanie z buspasów. Trzymam kciuki, mając jednocześnie świadomość, że do realizacji takiego ambitnego przedsięwzięcia potrzebna jest odpowiednia infrastruktura (np. punkty ładowania). Niestety, nic mi nie wiadomo na temat ewentualnych zachęt podatkowych dla nabywców, aczkolwiek w (kontrowersyjnym) projekcie nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym pojawiło się zwolnienie samochodów napędzanych silnikami wyłącznie elektrycznymi…
Dlaczego elektryfikacja transportu jest tak ważna?
Tradycyjny, „spalinowy” transport to źródło emisji zanieczyszczeń do powietrza, takich jak tlenki azotu i pył zawieszony PM10 i PM2,5 ( Polsce odpowiedzialny za emisję odpowiednio 9% i 13,5%) oraz źródło hałasu drogowego (około 4 mln Polaków w dużych miastach jest narażonych na hałas w porze nocnej).
ME ocenia, że rozwój elektromobilności zwiększy zużycie energii elektrycznej w Polsce o 12 – 15%. Z jednej strony dobrze – to pobudzi naszą gospodarkę (sektor energetyczny dostanie zastrzyk finansowy), z drugiej – zanieczyszczenie powietrza (nasza energetyka opiera się głownie na węglu…).
Innym zagadnieniem jest wpływ ustawy o elektromobilności na rynek zamówień publicznych – „o zielonych zamówieniach” pisałem m.in. w poście z dnia 6 grudnia 2016 roku…
Dla osób zainteresowanych tematem polecam publikację na temat „czystego” transportu:  http://www.eea.europa.eu/pl/publications/sygnaly-2016-w-kierunku-czystej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz