piątek, 30 marca 2018

Kolejna (jakże oczekiwana) nowelizacja prawa łowieckiego!


Tuż przed Świętami, Prezydent RP sprawił bardzo miły prezent dla miłośników przyrody, podpisując nowelizację ustawy – Prawo łowieckie. Co istotne, ustawa z dnia 22 marca 2018 roku uchyla ustawę z dnia 22 czerwca 2016 roku o zmianie ustawy – Prawo łowieckie, która miała wejść w życie w dniu 1 stycznia 2019 roku (pierwotnie już 1 stycznia 2017 roku – sic!). Taki kolorowy (niczym pisanki wielkanocne) zawrót głowy!  Nowelizacji wchodzi w życie już 1 kwietnia br. (i nie jest to prima aprilis!).
Nowelizacja ma na celu m.in. wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 10 lipca 2014 roku (sygn. akt P 19/13), w którym Trybunał uznał, że art. 27 ust. 1 w związku z art. 26 ustawy z dnia 13 października 1995 r. – Prawo łowieckie jest niezgodny z Konstytucją, ponieważ, określając zasady podziału na obwody łowieckie, nie zapewniał ochrony praw osób posiadających nieruchomości objęte wymogami obwodu łowieckiego. Jak wiemy z publikacji prasowych, myśliwi nie zważali na prawo własności nieruchomości…
Obecnie, każdy właściciel albo użytkownik wieczysty nieruchomości objętej projektem uchwały w sprawie podziału na obwody łowieckie będzie mógł wnieść uwagi do projektu uchwały sejmiku  województwa. Właściciel albo użytkownik wieczysty będzie mógł  żądać od województwa odszkodowania za poniesioną rzeczywistą szkodę, gdy objęcie nieruchomości obwodem łowieckim uniemożliwia lub ogranicza korzystanie z niej w dotychczasowy sposób. Będzie też możliwe złożenie oświadczenia o zakazie wykonywania polowania przez osobę fizyczną będącą właścicielem albo użytkownikiem wieczystym nieruchomości wchodzącej w skład obwodu łowieckiego (w formie pisemnej przed starostą). Jednak, w przypadku złożenia takiego oświadczenia o zakazie polowania, nie przysługuje odszkodowanie za szkody powstałe na nieruchomościach w uprawach i płodach rolnych! To akurat dość wątpliwe rozwiązanie…
Najważniejsze, że będzie zakaz  strzelania do zwierzyny w odległości mniejszej niż 500 m od miejsca zebrań publicznych w czasie ich trwania lub w odległości mniejszej niż 150 m od zabudowań mieszkalnych. Ponadto, w polowaniach nie będą już mogły uczestniczyć osoby poniżej 18 roku życia (i dobrze, bo to kojarzyło się z praktykami rodem z Hitlerjugend, gdzie młodych „aryjczyków” szkolono m.in. poprzez zabijanie zwierząt…).
Zostaną zmienione również zasady szacowania szkód łowieckich wynagradzania (m.in. wydłużono termin do wniesienia powództwa miesiąca do 3 miesięcy, gdy właściciel gruntów rolnych jest niezadowolony z decyzji wojewody o odszkodowaniu). Zmieniono też zasady tzw. odstrzałów redukcyjnych w parkach narodowych i rezerwatach przyrody (będą pod nadzorem). Psy myśliwskie nie będą już „szkolone” przy użyciu żywych zwierząt. Ponadto, utrudnianie lub uniemożliwianie polowania nie będzie już wykroczeniem.
 Piękna wiosna nam się zapowiada!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz