środa, 25 lutego 2015

Upadły nie ucieknie przed usuwaniem zanieczyszczeń, czyli Kanada daje dobry przykład…



W ostatnich miesiącach głośno było o nowelizacji przepisów o upadłości konsumenckiej. Niezależnie od oceny nowych rozwiązań, warto zapytać o pozostałe przepisy ustawy – Prawo upadłościowe i naprawcze (p.u.n.), w kontekście odpowiedzialności za szkody w środowisku.
W poście z dnia 15 listopada 2013 roku wspominałem o niedostatkach polskiej legislacji w tym zakresie – zarówno p.u.n. jak i ustawa o zapobieganiu szkodom w środowisku nie zawierają rozwiązań pozwalających na skuteczne dochodzenie należności od podmiotów zanieczyszczających środowisko, których upadłość ogłoszono. Przepisy obu ustaw do tej pory się nie zmieniły (zwłaszcza art. 23 ustawy o zapobieganiu szkodom w środowisku), ale to chyba taka europejska przypadłość. Wystarczy wskazać na Belgię – flamandzki dekret z dnia 27 października 2006 roku o remediacji gleby i jej ochronie zawiera podobne luki prawne…
W tym czasie… kanadyjski Trybunał Środowiskowy orzekł, że członkowie zarządu spółki Northstar Aerospace Inc. (która ogłosiła upadłość, będąc przy tym zobowiązaną do remediacji zanieczyszczonych nieruchomości) ponoszą osobistą odpowiedzialność za usunięcie zanieczyszczeń i tym samym muszą uiścić na rzecz Ministra Ochrony Środowiska koszty w wysokości aż 4, 75 mln dolarów kanadyjskich (zawarto ugodę, gdyż całkowite koszty to 15 mln dolarów kanadyjskich)! Trybunał Środowiskowy skorzystał z dobrodziejstwa tamtejszych przepisów o odpowiedzialności upadłych dłużników, które traktują roszczenia organów ochrony środowiska na równi z roszczeniami banków wobec kredytobiorców. W Polsce natomiast, wierzytelność regionalnego dyrektora ochrony środowiska to kategoria czwarta należności podlegających zaspokojeniu z funduszów masy upadłości!
Co prawda, art. 21 § 2 p.u.n. w związku z art. 299 Kodeksu spółek handlowych pozwala pociągnąć do osobistej odpowiedzialności członków zarządu upadłej spółki, ale problemem pozostaje treść 23 ust. 2 pkt 1 ustawy o zapobieganiu szkodom w środowisku: organ ochrony środowiska może odstąpić od żądania zwrotu całości lub części kosztów przeprowadzenia działań zapobiegawczych lub naprawczych, jeżeli podmiot korzystający ze środowiska nie został zidentyfikowany lub nie można wszcząć wobec niego postępowania egzekucyjnego, lub egzekucja okazała się bezskuteczna.  Tyle, że w stosunku do upadłego nie można wszcząć postępowania egzekucyjnego, więc koło się zamyka… 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz