czwartek, 3 września 2015

Akcyza po zmianach… z korzyścią dla środowiska!



Prezydent RP Andrzej Duda podpisał tydzień temu ustawę z dnia 24 lipca 2015 roku o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, tym samym zyskując pierwsze punkty w dziedzinie ekologii. Dlaczego?
Wspomniana nowelizacja ustawy z dnia 6 grudnia 2008 roku o podatku akcyzowym (dalej jako u.p.a.) wprowadziła zamknięty katalog systemów uznawanych za prowadzące do osiągnięcia celów dotyczących ochrony środowiska lub podwyższenia efektywności energetycznej. Wdrożenie tych systemów pozwala na zastosowanie zwolnień z opodatkowania akcyzą wyrobów węglowych i gazowych. Dodany ww. nowelizacją art. 31c u.p.a. ma na celu doprecyzowanie pojęcia systemu prowadzącego do osiągania celów dotyczących ochrony środowiska lub podwyższenia efektywności energetycznej, w związku z licznymi wątpliwościami interpretacyjnymi. Dlaczego takie zmiany?  Po to, aby nasz przemysł inwestował w czystsze technologie!!!  
Za system prowadzący do osiągania celów dotyczących ochrony środowiska lub podwyższenia efektywności energetycznej uznaje się od teraz:
1) Europejski System Handlu Emisjami zgodny z ustawą z dnia 12 czerwca 2015 roku o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów;
2)  system EMAS, o którym mowa w ustawie z dnia 15 lipca 2011 roku o krajowym systemie ekozarządzania i audytu (EMAS);
3) uzyskiwanie i umarzanie świadectw efektywności energetycznej, o których mowa w ustawie z dnia 15 kwietnia 2011 roku o efektywności energetycznej przez podmioty zobowiązane obowiązane na podstawie tej ustawy do uzyskania i przedstawienia do umorzenia świadectw efektywności energetycznej lub uiszczenia w zamian opłaty zastępczej;
4)  system zarządzania środowiskowego potwierdzony przez niezależną i uprawnioną w tym zakresie jednostkę akredytującą certyfikatem ISO 14001:2004;
5)  system zarządzania energią potwierdzony przez niezależną i uprawnioną w tym zakresie jednostkę akredytującą certyfikatem ISO 50001:2011.
Ponadto, pozostały w mocy przepisy u.p.a. zwalniające z akcyzy energię elektryczną wytwarzaną z odnawialnych źródeł energii, zużycie energii elektrycznej w procesie produkcji energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu (kogeneracji), zużycie do celów żeglugi (włączając rejsy rybackie), energii elektrycznej wytwarzanej na statku oraz zużycie wyrobów gazowych i energetycznych dla celów żeglugi (transport śródlądowy i morski jest mniej uciążliwy dla środowiska niż transport kołowy)…

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz